MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Przy kościele w Giebułtowie najpierw stanął diabeł. Od razu wzbudził kontrowersje. Po roku do diabła dołączył anioł. Teraz jest równowaga

Alina Gierak
Alina Gierak
Autorem rzeźb jest Grzegorz "Siwy" Pawłowski, artysta ze Szklarskiej Poręby.
Autorem rzeźb jest Grzegorz "Siwy" Pawłowski, artysta ze Szklarskiej Poręby. Paweł Pawlak
Diabeł z Giebułtowa nie miał łatwego życia. A to go ktoś oblał farbą, a to zasłonił płachtą. Odkąd się pojawił, wzbudzał kontrowersje. Bo jak to tak? Diabła przed kościołem ustawić? Koncepcja artysty stała się jasna, gdy po drugiej stronie schodów, wiodących do kościoła, stanął anioł. Instalacja jest teraz kompletna i stanowi nową atrakcję Pogórza Izerskiego.

Spis treści

Rzeźby przed kościołem w Giebułtowie

Rok temu przed kościołem pw. Św. Michała Archanioła w Giebułtowie, wiosce na Pogórzu Izerskim, u podnóża schodów prowadzących do świątyni, stanął posąg diabła. I choć tabliczka przy rzeźbie mówiła wyraźnie, że instalacja nie jest ukończona i że do kompletu dojdzie anioł, to nie brakowało oburzonych głosów.

Tydzień temu na górze schodów pojawiał się rzeźba anioła i koncepcja artysty oraz fundatora rzeźb stała się jasna. Wiele osób widzi w nich symbol walki dobra ze złem. Anioł ma twarz kobiety i rozpostarte skrzydła. Stoi u szczytu schodów, trzyma koniec liny i ciągnie diabła ku górze, ku kościołowi. A diabeł próbuje ściągnąć anioła w dół.

Inspirujący pomysł mieszkańca

Autorem rzeźb jest Grzegorz „Siwy” Pawłowski, artysta ze Szklarskiej Poręby. Pomysłodawcą i fundatorem instalacji jest Antoni Alchimowicz, mieszkaniec wsi i samorządowiec. Jak tłumaczył, chciał zostawić coś po sobie i skłonić ludzi do refleksji.

Udało się mu także sprawić, że Giebułtów zyskał nową atrakcję i wiele osób przyjeżdża specjalnie tutaj, by zrobić zdjęcia anioła i demona.

Co zwiedzać w Giebułtowie i okolicy?

Giebułtów (niem. Gebhartsdorf) to miejscowość położona w gminie Mirsk w powiecie lwóweckim przy drodze nr 360, prowadzącej z Gryfowa Śląskiego do Świecia. Wieś położna jest na wysokości 440 m n.p.m. na Przedgórzu Izerskim w regionie zwanym Łużyce Górne. Z Giebułtowa jest około 5 km do Świeradowa Zdrój i około 10 km do przejścia granicznego z Czechami w Czerniawie Zdrój (obecnie dzielnica Świeradowa Zdrój).

Z górnej części wsi rozpościera się piękny widok na Góry Izerskie, Karkonosze, Przedgórze Izerskie i Kotlinę Mirska.

W miejscowości warto udać się na dwa punkty widokowe: Ławka Tkacza i Słupiec (kompleks skał bazaltowych zwany przez miejscowych Skałką) – we wsi wytyczone są do nich znaki informacyjne.

Przez Giebułtów przebiegają szlaki turystyczne

  • Euroregionalny Szlak Rowerowy ER-7: Mirsk – Zgorzelec.
  • Czarny szlak rowerowy: z Giebułtowa, dalej szlakiem niebieskim do Leśne lub szlakiem czarnym do Jeziora Leśniańskiego.
  • Piękna trasa widokowa wiedzie z Giebułtowa do Gryfowa Śląskiego, przy przejrzystej pogodzie zapewniony jeden z najpiękniejszych widoków na okolice.
  • Czerwony szlak pieszy: Biedrzychowice – Czerniawa.

Czytaj także

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Seria pożarów Premier reaguje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jeleniagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto