Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Region wałbrzyski: Czas na kino plenerowe

Elżbieta Węgrzyn
Piotr Krzyżanowski
Lato to czas kina plenerowego. Miasta naszego regionu zapraszają do siebie festiwale, a jeśli im się nie uda ten zabieg, to same tworzą konkursy oraz imprezy dające możliwość prezentacji osiągnięć X Muzy pod chmurką.

Za nami 4. Festiwal Zwiastunów Filmowych, którego przewodnim motywem były projekcje krótkometrażówek w plenerze. Pokazy konkursowe i bloki tematyczne filmów reklamowych oraz zwiastunów wałbrzyszanie oglądali... leżąc na łóżkach w parku przylegającym do zabytkowego kampusu wyższej uczelni. Paradoksalnie, choć festiwal oferował wiele innych imprez towarzyszących, jak warsztaty, koncerty, projekcje studyjne, slam poetry i happeningi, to właśnie plenerówka biła rekordy popularności.

W najbliższym tygodniu w regionie wałbrzyskim ruszają dwie imprezy kina plenerowego. Pierwszą z nich jest organizowana przez Wałbrzyski Ośrodek Kultury siódma edycja Przeglądu Filmów Niekonwencjonalnych, a drugą Lato Filmowe w Hrabstwie Kłodzkim, którego szesnasta edycja odbywa się w Polanicy-Zdroju.
WaPFiN to znana i lubiana impreza o sprawdzonej formule łączącej rywalizację o cenne nagrody z przeglądem dla szerszej publiczności. Pierwszym nurtem Wałbrzyskiego Przeglądu Filmów Niekonwencjonalnych jest konkurs na najlepszą amatorską produkcję OFF-ową. W tym roku filmy, które nie przekraczają 15 minut mogą być jeszcze zgłaszane do 10 sierpnia. Uczestnicy muszą mieć skończone 16 lat i zajmują się filmowaniem wyłącznie amatorsko. Każdego roku organizator wyznacza również temat, z którym filmowcy powinni się zmierzyć, w tegorocznej edycji są to polskie absurdy. Przegląd odbędzie się 24 sierpnia i będzie poprzedzony cotygodniowymi piątkowymi prezentacjami filmów pod chmurką. Te elementy są wałbrzyszanom doskonale znane i niezmienne od lat. Jedyną nowością jest zmiana miejsca projekcji. Od lat pokazy odbywały się na Hipodromie Stada Ogierów przy zamku Książ, natomiast od najbliższego piątku, czy 3 sierpnia ruszają prezentacje w Amfiteatrze na Placu Teatralnym w wałbrzyskim Śródmieściu. Pokazy zaplanowano na piątkowe wieczory – o godz. 21.30. Prezentowane będą polskie filmy poruszające temat przewodni konkursu, czyli absurdalność polskiej rzeczywistości. 3 sierpnia będziemy mogli zobaczyć „Job, czyli ostatnia szara komórka” (2006), 10 sierpnia „Pieniądze to nie wszystko” (2001), w kolejnym tygodniu na widzów czeka „Poranek kojota” (2001). Na koniec, 24 sierpnia, po prezentacji „Dnia świra” (2002) będzie można uczestniczyć w gali WaPFiN i poznać wyniki obrad jury konkursowego. Tegoroczna edycja rywalizacji obfituje w cenne nagrody, na zwycięzców czekają: kamera cyfrowa, mp4, DVD i 1000 złotych. Jest więc o co walczyć.

Natomiast w polanickiej Muszli Koncertowej w Parku Zdrojowym od 3 do 7 sierpnia o godz. 21 będzie można oglądać filmy ambitne, które rzadko można spotkać na ekranach kin. Będą to zagraniczne produkcje z lat 2006 – 2010 jak: „Walc z Baszkirem”, „Pożegnania”, „Gucza – pojedynek na trąbki”, „Szczęście ty moje” i „Pogorzelisko”. Wstęp na wszystkie projekcje wolny.

W regionie tradycją stały się również sierpniowe projekcje filmowe w zamku Grodno w ramach Festiwalu Filmowego Biała Dama, jednak w tym roku organizatorzy nie uwzględnili tego wydarzenia w walimskim kalendarzu imprez kulturalnych.

Tekst ukazał się w Panoramie Wałbrzyskiej z 31 lipca 2012

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zabkowiceslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto